Jak zdobyć dofinansowanie na rozwój biznesu?

Jak wiemy, rozwój biznesu to nie tylko inwestycje, ale także pewien poziom ryzyka. Aby ułatwić Ci start, istnieje wiele form dofinansowania, które mogą pomóc Ci w rozwoju Twojej działalności. Poniższy artykuł przedstawia najpopularniejsze formy wsparcia dla małych i średnich firm w Polsce.

Skąd wziąć dofinansowanie na rozwój biznesu?

Pozyskiwanie środków na rozwój biznesu może być trudne, szczególnie dla początkujących biznesów, które jeszcze nie są rentowne. Jednak istnieje wiele instytucji i programów, które mogą pomóc Ci w zdobyciu potrzebnego finansowania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze źródła dofinansowania dla MŚP:

  • dotacja z Urzędu Pracy na otwarcie działalności gospodarczej – wymaga posiadania statusu osoby bezrobotnej; w jej ramach można otrzymać nawet ponad 20 tys. złotych;
  • dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej – można otrzymać nawet ponad 40 tys. złotych, jednak należy utrzymać firmę przez min. 2 lata;
  • środki z funduszy inwestycyjnych – jeśli posiadasz innowacyjny pomysł na biznes, możesz postarać się o to, aby fundusz inwestycyjny w niego zainwestował z zamian za część zysków.

Dofinansowanie na rozwój biznesu – dlaczego warto?

Pomimo tego, że pozyskanie dofinansowania może być czasochłonne i wymagać spełnienia szeregu wymogów, warto się o nie starać. Może Ci ono pomóc w sfinansowaniu inwestycji, która w normalnej sytuacji mogłyby być poza zasięgiem Twojego budżetu. To z kolei znacznie przyśpieszy rozwój firmy i sprawi, że szybciej będziesz mógł/mogła cieszyć się pokaźnymi zyskami. Takie wnioski o dofinansowania to często także forma walidacji pomysłu na budżet, dzięki której możesz się dowiedzieć, czy Twój pomysł ma sens.