Jak zaoszczędzić na rachunkach za wodę?

Rachunki potrafią pochłonąć ogromne pieniądze. Na szczęście da się je obniżyć. Oszczędzanie wody to jeden z łatwiejszych sposobów na zmniejszenie tego typu wydatków. Sprawdź, jak to zrobić.

Proste wskazówki, dzięki którym oszczędzisz wodę

Poniżej przedstawiamy kilka prostych wskazówek, dzięki którym można oszczędzać wodę i pieniądze:

  • Zamykaj kran, gdy myjesz zęby lub rozczesujesz włosy. W trakcie tych czynności można łatwo zużyć nawet do 2 litrów wody.
  • Nie pozostawiaj kranu otwartego, gdy nie jest on używany. Nawet kropelka wody może się sumować i przyczynić do dużych rachunków.
  • Zmniejsz ilość czasu spędzanego na kąpieli. Staraj się myć tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Pamiętaj, że każda minuta spędzona pod prysznicem to około 7 litrów wody.
  • Używaj pralki i zmywarki tylko wtedy, gdy są one pełne. Pamiętaj też o tym, że niektóre pralki mają opcję regulacji ilości wody. Dzięki temu można oszczędzić nawet do 50% wody.
  • Podczas gotowania używaj tylko tyle wody, ile jest konieczne. Stosowanie tej zasady pozwoli Ci zaoszczędzić około 10% całkowitej ilości wody używanej w gospodarstwie domowym.
  • Regularnie sprawdzaj szczelność instalacji wodnej. W ten sposób można znacznie ograniczyć ilość wody, która mogłaby się przeciekać.

Ile można oszczędzić, dbając o wodę?

Dokładna ilość oszczędności jednego gospodarstwa domowego zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj instalacji wodnej, jej szczelność oraz liczba domowników. Niemniej jednak można założyć, że osoba stosująca się do powyższych wskazówek może oszczędzić nawet do 10 litrów wody dziennie. Przekłada się to na ponad 3 600 litrów wody rocznie i dziesiątki złotych, które zostaną w portfelu.