Ile zarabia kurier, jakie są wymagania? Czy ta praca jest trudna?

Na przestrzeni kilku ostatnich lat sprzedaż produktów przez Internet znacznie wzrosła. Z tego powodu prawdziwy renesans przeżywa praca kuriera. 

Polega ona na dostarczaniu przesyłek od nadawców (najczęściej sklepów) do adresatów indywidualnych bądź firm. Istotną rolę odgrywa tutaj prawidłowe ustalenie trasy i określenie właściwej kolejności rozwożenia zamówień.

Kurier – bez posiadania prawa jazdy i silnej psychiki ani rusz

Podstawowe zalety zawodu kuriera to możliwość stałego kontaktu z ludźmi, duża swoboda w zakresie codziennego realizowania zadań, elastyczny czas pracy, brak monotonii czy regularny ruch na świeżym powietrzu. Średnie zarobki kształtują się na poziomie 3800-3900 złotych brutto – zależą w ogromnej mierze zarówno od ilości przepracowanych godzin i liczby dostarczonych paczek, jak i województwa.

W największych miastach (Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu) pensje są nawet o 25% wyższe aniżeli na prowincji. Aby zostać kurierem, trzeba przede wszystkim dysponować aktualnym prawem jazdy kategorii B, co najmniej kilkumiesięcznym doświadczeniem w prowadzeniu auta, pisemnym zaświadczeniem o niekaralności, a także opcjonalnie dobrą znajomością topografii danego terenu. Dodatkowo niezbędne jest posiadanie konkretnych cech osobowościowych, takich jak choćby poczucie odpowiedzialności, kultura osobista, rzetelność, samodzielność i spora motywacja.

Więcej na temat różnych zawodów przeczytasz w portalu https://karierapraca.pl/.

Kurier, to zawód zdominowany przez mężczyzn

Kurier zajmuje się nie tylko przewożeniem paczek z punktu A do punktu B, ale też ich przenoszeniem na różną odległość – łącznie z wnoszeniem na wysokie piętra bloków. Wymaga to oczywiście całkiem sporej siły fizycznej, więc w omawianym zawodzie pracują głównie panowie w wieku 20-50 lat.

Do kolejnych czynników mających wpływ na jego trudność zaliczamy stres (wynikający z konieczności dochowania terminów, pilnowania przesyłek, pobierania pieniędzy itp.) oraz ryzyko pogryzienia przez psy (dotyczy to zwłaszcza kurierów realizujących swoje obowiązki na obszarach wiejskich).